Czy Janusz Palikot powinien zasiadać w komitecie upamiętniającym śp. Lecha Kaczyńskiego?

Pamiętacie taki film na You Tube, w którym Jarosław Kaczyński wita się z politykami, ale nie podaje ręki Januszowi Palikotowi. Powód – Palikot ostro atakował śp. Lecha Kaczyńskiego, kiedy ten był Prezydentem RP. Dla Jarosława Kaczyńskiego Palikot był niewątpliwie symbolem bezpardonowych ataków na wartości, które uznawał za podstawowe dla siebie, stąd decyzja o niepodawaniu ręki.

K. Pawłowicz i S. Piotrowicz dla wielu Polaków są symbolem bezpardonowego ataku na wartości dla Nich podstawowe, takie jak praworządność. Nie byłem nigdy w sytuacji, w której musiałbym podawać im rękę, dlatego nigdy nie miałem okazji odmówić tego podania. Ale tak bym zrobił, bo tak powinien zrobić każdy, dla kogo praworządność jest wartością ważną. Ja w każdym razie tak robię, kiedy w poczekalni telewizyjnej spotykam wiceministrów sprawiedliwości, np. Sebastiana Kaletę.
 
Dlaczego o tym mówię? Bo najwyraźniej członkowie i zwolennicy PiS stracili całkowicie empatię i zrozumienie dla tego, że istnieje bardzo duża grupa Polaków, którzy na nich nie głosowali. I że ta grupa będzie tu mieszkać i żyć, i nie da się jej pozbyć. Tymczasem PiS poprzez nominację Pawłowicz i Piotrowicza wykonuje ruch, który jest obrazą tej grupy, jest prowokacją i grą na podzielenie Polaków. Jest sadystyczną próbą wzbudzenia najgorszych emocji, bo ludzi będących symbolem niszczenia wartości dla nich ważnych powołuje się do instytucji, która odpowiada za strzeżenie tych wartości.
 
Chciałbym wzbudzić resztki tej empatii przykładem, który odwołuje się do początku tej krótkiej historii. Członkowie i zwolennicy PiS! Jak byście się czuli, gdyby opozycja powołała J. Palikota na szefa komitetu mającego upamiętnić Prezydenta Kaczyńskiego? Gdyby w instytucji mającej się troszczyć o wartości dla Was ważne miał zasiadać człowiek, którego uważacie za uosobienie zamachu na te wartości? Uznalibyście takie powołanie za zasadne? Normalne? Jeśli tak, to oznacza, że jest z Wami coś nie tak. Bardzo poważnie nie tak.

Te kandydatury powinny zostać natychmiast wycofane. Jest wielu porządnych, konserwatywnych prawników, których PiS może powołać do TK. Powołanie K. Pawłowicz i S. Piotrowicza jest aktem agresji wobec przeciwników politycznych, jest polityczną prowokacją i działaniem obliczonym na polaryzację i tak już podzielonego polskiego społeczeństwa. Wycofajcie się z tej decyzji póki jest jeszcze czas.

2 Comments Czy Janusz Palikot powinien zasiadać w komitecie upamiętniającym śp. Lecha Kaczyńskiego?

 1. bisnetus November 5, 2019 at 2:20 pm

  TK to instytucja całkowicie fasadowa i martwa. Skargi konstytucyjne straciły całkowicie swój sens. To zupełnie tak, jak z wyborami do Sejmu. “Wybieranie” w “wyborach”, w których Polacy nie mają prawa zgłaszania własnych kandydatów są zupełnie bez sensu. Uczestnictwo w takich “wyborach” mija się z celem.

  Reply
 2. Jędrzej Baltazar Bukowski November 7, 2019 at 10:36 am

  Ja też nie podałbym ręki trojgu nominatom. Ten pomysł Kaczyńskiego i mnie obraża, bo bywałem lata temu w Krośnie, bo choć w TV oglądałem biwakowanie Pani Pawłowicz i słuchałem jej wypowiedzi. Bo to wszystko dzieje się w moim kochanym kraju, bo nie wiem jak o tym mówić moim francuskim znajomym, w jaki sposób to tłumaczyć. Pan premier Tusk ma chyba rację zapowiadając rezygnację z wyborów. Zbyt wiele w Polsce teraz nienawiści, nie wytrzymałby.
  Miał Pan rację w samochodzie Onetu. Trzeba protestować. Tylko, że ja jestem daleko, więc nie mogę.

  Reply

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *