Jesteśmy ludźmi, nie klaunami. Nie ośmieszajmy osób transpłciowych.

Słucham prostackiego rechotania dochodzącego z prawej strony na temat osób transpłciowych. Czy możemy myśleć nieco głębiej niż żenujący przyklad zmiany płci z powodu chęci uzyskania wcześniejszej emerytury, który ma jakoby ukazać absurd oczekiwań osób transpłciowych?

Czy możemy znaleźć przykłady tłumaczące, zwłaszcza ludziom prawicy, dlaczego wmawianie osobie czującej się kobietą, że jest mężczyzną (i vice versa) jest przemocą? Jest to przemoc co do czyjejś tożsamości – jacyś ludzie wiedzą lepiej, kim ktoś jest, niż on sam czy ona sama.

Pierwszy przykład: tożsamość narodowa. Jeśli ktoś mieszkający pod zaborami czuł się Polakiem, a wmawiano mu, że jest Rosjaninem czy Niemcem, to była to przemoc. Czy ktoś z zewnątrz ma prawo decydować, że moje poczucie polskości jest moim wymysłem? Czy ktoś wie lepiej, kim jestem?

Drugi przykład: w III Rzeszy ludzie nieczujący się Żydami nagle dowiadywali się, że nimi są (tak było np. z rodziną Wittgensteina). Była to przemoc co do tożsamości. Ktoś miał na tę tożsamość nawet podobno obiektywne, medyczne dowody i wyciągał z nich brutalne konsekwencje.

Nikt nie zmienia płci, narodowości czy religii dla zabawy czy kaprysu. Tożsamość płciowa jest odczuwana o wiele głębiej niż narodowa czy religijna. Dlaczego prawica rozumie ludzi walczących o te ostatnie, a nie jest w stanie nawet zacząć rozumieć walczących o prawo do tej pierwszej?

Wiem, że ten wątek zwabi trolle i że jego rozpoczęcie jest ryzykowne. Ale, na Boga, myślmy więcej! Jesteśmy ludźmi, nie klaunami. Naszym obowiązkiem jest wzajemne zrozumienie, a nie wzajemne ośmieszanie się. Nie uważam, że moje przykłady załatwiają sprawę. Ale chcę zrozumieć.

2 Comments Jesteśmy ludźmi, nie klaunami. Nie ośmieszajmy osób transpłciowych.

 1. MD February 20, 2021 at 10:48 pm

  Witam
  Mnie najbardziej boli atak na tęczowa zarazę z kościelnej ambony tam usłyszałem o tęczowej zarazie porównanej do tej czerwonej czy brunatnej. Nie jestem ani wielkim zwolennikiem par afiszujacych się w przebraniach rodem z YMCA na ulicach – ale gdzieś podskórnie czuje systemowe podejście władzy do LGBT, kasty prawniczej, lekarzy uciekających na zachód , wolnych mediów , niemieckiej telewizji , wyksztalciochow … Boje się o przyszłość moich dzieci, jak widzę jak to wszystko skręca na prawo – jak jedna wiara, jedna prawda , jedna orientacja jest tylko godna – człowiek się zastanawia czy to jeszcze kraj w którym chce się żyć …

  Reply
 2. Nadia June 22, 2021 at 6:44 pm

  Dziękuję Ci za ten wpis. A niech zwabia trolli! Jest w nim sama prawda i może taki troll się zastanowi czy rzeczywiście ktokolwiek zmieniłby płeć dla kaprysu, wcześniejszej emerytury czy innych pobudek jeśli byłoby to możliwe. A nie jest – potrzebna jest opinia 3 lekarzy różnych specjalizacji, szereg testów i innych form akceptacji osób trzecich, które mają zdecydować o tym czy to kim się czujesz jest prawdą. Więc przyfrunęłam tu jako pogodny kolorowy motylek i pozdrawiam serdecznie 🙂

  Reply

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *