Starsi panowie trzej i kryptofaszyzm

W dwóch wypowiedziach, które padły w ostatnich dniach – o wieszaniu ministra zdrowia i o homoseksualizmie jako zjawisku zaraźliwym – dostrzegam niestety wspólny mianownik. Ktoś uważa, że są ludzie, z którymi trzeba zrobić porządek, bo szkodzą. Usunąć albo izolować. To przerażające.

Tym bardziej, że słowa te wypowiadają panowie stateczni, z siwizną i brodą. Wydają się całkiem normalni, niemal dobrotliwi. Ale ich umysły i umysły ich słuchaczy są skażone wirusem nienawiści. Ich słowa niosą zło – tym bardziej groźne, bo zamaskowane.

A gdyby ktoś powiedział panu Braunowi, że jego trzeba za brodę powiesić, bo sieje nienawiść? A gdyby powiedzieć Dudzie seniorowi, że to on zakaża – nienawiścią, ksenofobią, nieuctwem i napuszczaniem ludzi na ludzi? Jak zareagowaliby stateczni, siwi panowie z brodą?

Uważam, że za wypowiedziami obu tych panów kryje się kryptofaszyzm. To nie zjawisko historyczne, ale psychologiczne. Nienawiść wobec inności, której świętoszkowaci panowie nie mogą zaakceptować. I stąd ich jedyna reakcja, do jakiej są zdolni – nienawiść i agresja.

Podstawowym problemem demokracji liberalnej jest to, że pozwala swoim wrogom głosić prawdy, które mogą ją zniszczyć. Ale demokracja wierzy w mądrość wyborców – często naiwnie. Jeśli ekscytuje was zdecydowanie Brauna i Dudy seniora, blisko wam do kryptofaszyzmu.

Jeśli jednak uważacie, że agresja w życiu publicznym jest jak rak, traktujcie Brauna i Dudę seniora jak Macierewicza – trzech brodatych panów, którzy wyglądają poważnie, a są komiczni w przekonaniu, że uwierzymy w ich brednie. Tak nie będzie. Jesteśmy mądrzejsi niż im się wydaje.

2 Comments Starsi panowie trzej i kryptofaszyzm

 1. Marcin October 1, 2021 at 1:11 pm

  Co Pan sądzi o wypowiedzi prezydenta Wałęsy w kierunku profesora Cenckiewicza podczas niedawnej rozprawy?

  Czy według Pana ‘osiem gwiazdek’ spopularyzowane przez znanego rapera oraz wykrzykiwane na koncercie Pana syna, gdy Pan tam przebywał z gitarą w rękach to nawoływanie do darzenia innych miłością czy mowa nienawiści?

  Jak Pan odbiera hasła promowane oraz skandowane podczas strajku kobiet w poprzednim roku?

  Reply
  1. Marcin Matczak October 6, 2021 at 3:09 pm

   Nigdy nie popierałem tych haseł ani nie zachęcałem do ich wznoszenia. A najbardziej agresywne działania Strajku Kobiet publicznie skrytykowałem. Niestety, nie widziałem podobnych działań wobec zinstytucjonalizowanej agresji państwa i mediów publicznych wobec wielu osób i grup. To jest bardzo słabe.

   Reply

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *